Stock# 4160
| Trailer Type | Refrigerated Trailer |
| Suspension Type | Air Ride |
| Rear Tire Size | 295/75R22.5 |
| GVWR | 65,000 |
| Rear Wheels | Aluminum |
| Floor Material | CORRUGATED ALUMINUM |
| Color | White |
| Brakes | Air |
| Overall Height | 13'6 |
| Reefer Make | Carrier |
| Reefer Model | XL2500 |
| Reefer Hours | 35512 |
| Reefer Fuel Type | Diesel |
| Application | REFRIGERATED GOODS |
| Length | 53' |
| Width | 102" |
| Inside Height | 110" |
| Interior Lining Location | Sidewalls |
| Suspension Make | HENDRICKSON |
| Hubs | Steel |
| Landing Gear Type | GEAR |
| Landing Gear Make | Jost |
| Kingpin Location | 36" |
| # Axles | 2 |
| # Lift Axles | 1 |
| Axle Capacity | 40,000 |
| Suspension Model | INTRAXX |
| Door Opening Height | 110" |
| Roof | Aluminum |
| Rear Doors | Swing |
| Interior Lining Type | Full Height |
| Interior Lining Material | KEMLITE |
| Inside Width | 98" |
| Reefer Fuel Tank Size | 50 |
| Serial No. | 1UYVS2533J2198398 |