Stock# 10508712
| Truck Type | High-Capacity Forklift |
| Engine Model | 48V Battery System (Electric) |
| Engine HP | 7.4 |
| Trans Type | Automatic |
| # Forward Gears | 1 |
| # Reverse Gears | 1 |
| Lift Capacity | 4,000 |
| Fork Type | Standard |
| Fork Size | 48" |
| Lifting Height | 276" |
| Max Speed | 7.2 |
| Tire Type | Cushion |
| Operator Position | Seated Rider |
| Mast Type | 4 Stage (Quad) |
| Serial No. | 10508712 |
The 2022 Crown SC5245-40 shares the exact same fundamental performance, dimension, and physical engineering profile as the 2023 version, as both belong to Crown's SC 5200 Series. The main differences in the secondary market lie in the pricing discount for the one-year-older model and the higher cumulative hour metrics typically found on these machines.