| Truck Type | High-Capacity Forklift |
| Engine Model | 48V Battery System (Electric) |
| Engine HP | 48V Battery System (Electric) |
| # Forward Gears | 1 |
| # Reverse Gears | 1 |
| Lift Capacity | 3000 |
| Fork Type | Standard |
| Lifting Height | 187" |
| Max Speed | 10.6 |
| Tire Type | Cushion |
| Operator Position | Seated Rider |
| Mast Type | 3 Stage |
| Serial No. | FBA11-3810-06656 |
The 2022 Doosan B15T-7 is a 3-wheel electric counterbalance forklift designed for indoor warehouse applications requiring high maneuverability in tight spaces. Part of the Doosan 7 Series, this model is now often branded under the Bobcat name following company restructuring.
Core Specifications