| Truck Type | Box Truck |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | ISB 6.7 |
| Engine HP | 325 |
| Trans Make | Allison |
| Trans Model | 3000 RDS |
| Suspension Type | Air Ride |
| Front Tire Size | LP22.5 |
| Rear Tire Size | LP22.5 |
| Axle Configuration | Single |
| FA Capacity | 12000 |
| RA Capacity | 21000 |
| Rear End Ratio | 5.29 |
| Wheelbase | 194" |
| GVWR | 33,000 |
| Front Wheels | Aluminum |
| Rear Wheels | Aluminum |
| Trans Speed | 5sp Auto |
| Engine Brake | Yes |
| Box Length | 20' |
| Box Width | 96" |
| Box Height | 91" |
| Box Make | Morgan |
| Box Material | Aluminum |
| Floor Material | Aluminum |
| Color | White |
| Lift Gate | Yes |
| Lift Gate Capacity | 3,500 |
| Brakes | Air |
| Trans Type | Automatic |
| Under CDL | No |
| Serial No. | 2NKHHM7X7CM325353 |
| Odometer | 97,000 |
126" Cab To Axle