| Engine | Cummins ISX 450 |
| Engine Brake | Yes |
| Sleeper | 72" ACA |
| Transmission | 9 Speed |
| Suspension | Air Ride |
| Axles | Tandem |
| FA Capacity | 13,200 lbs |
| RA Capacity | 38,000 lbs |
| Rear End Ratio | 3.36 |
| Serial No. | 283441 |
| 5th Wheel | Airslide |
| Front Wheels | Aluminum |
| Rear Wheels | Aluminum |
| Wheel Base | 236" |
| Tire Size | 22.5LP |
| Frame | Steel |
| Interior | VIT |
| Fairings | Full |
| A/C | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Color | Black |