| Engine | Detroit DD15 505 |
| Engine Brake | Yes |
| Sleeper | 68" Stratospher |
| Transmission | 13 Speed |
| Suspension | Air Ride |
| Axles | Tandem |
| FA Capacity | 12,350 lbs |
| RA Capacity | 40,000 lbs |
| Rear End Ratio | 3.55 |
| Serial No. | 5KJJAEDRXBPBD4646 |
| 5th Wheel | Airslide |
| Front Wheels | Aluminum |
| Rear Wheels | Aluminum |
| Wheel Base | 244" |
| Tire Size | 22.5LP |
| Frame | Steel |
| Interior | Mesa |
| Fairings | None |
| A/C | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Color | Blue |
| Tank Capacity | 125 / 150 gal. |
| Odometer | 515,352 |